Derikli SMA’lı bebeğin annesi: Kızımı kaybetmek istemiyorum

Derikli SMA’lı bebeğin annesi: Kızımı kaybetmek istemiyorum
Yayınlama: 07.10.2023
61
A+
A-

Mardin’in Derik ilçesinde SMA Tip-1 teşhisi konulan 8 aylık Elanur Dem için valilik onaylı yardım kampanyası başlatıldı. Doğumdan 20 gün sonra kızına teşhis konulduğunu belirten anne Halime Dem, gözyaşları içinde “Cihazla nefes alabilen kızımı, para yüzünden kaybetmek istemiyorum.” dedi.

Mardin’in Derik ilçesinde ev hanımı Halime (26) ile servis şoförü Mehmet Reşit Dem’in (30) 8 ay önce dünyaya gelen kızları Elanur’a doğumundan 20 gün sonra Spinal Müsküler Atrofi (SMA) Tip-1 teşhisi konulunca, Mardin Valiliği onaylı yardım kampanyası başlatıldı.

5 aylıkken trakeostomi (gırtlakta nefes alma deliği) açılan Elanur Bebek, 5 aylıkken 2. doz spinraza ilacı için gittiği Mersin Araştırma Hastanesi’nde kalbim durdu ve daha sonra tekrar hayata döndü. Geçtiğimiz ay valilik onayıyla yardım kampanyasına başlatıldı. Şu ana kadar tedavisi için gerekli paranın sadece yüzde 1’lik kısmı toplanabildi. Elanur’un ailesi, gerekli paranın toplanabilmesi için herkesin desteğini bekliyor.


‘CİHAZLA NEFES ALABİLEN KIZIMI PARA YÜZÜNDEN KAYBETMEK İSTEMİYORUM’
Elanur bebeğe SMA teşhisi koyulduktan sonra zorlu bir sürecin başladığını anlatan anne Halime Dem, evladının Diyarbakır Kadın Doğum Hastanesi çocuk yoğun bakımında cihazla nefes alabildiğini söyledi.


Anne Dem, “Bebeğim daha 20 günlük iken SMA Tip-1 teşhisi konuldu ve tabi dünyamız başımıza yıkıldı. Kızım şu an 8 aylık ve Diyarbakır’da yoğun bakımda yatıyor. İlacı yurt dışından geldiği için ve çok pahalı olduğu için Mardin Valiliğine başvurduk. Geç de olsa onay çıktı ve geçen aydan beri yardım kampanyası başlattık. Kızımın tedavisi için 1 milyon 800 bin dolardan bahsediliyor. Bu çok büyük bir rakam… Bizim o kadar gücümüz yok. Kendi imkânlarımızla gerekli olan paranın sadece yüzde 1’lik kısmını toplayabildik. Herkesin deştiğine ihtiyacımız var. Hastane süreci çok zor bir süreç… Kızım yoğun bakımda, bense kapısının dışında, sarılamıyorum, koklayamıyorum, çok acı çekiyorum.” dedi.


‘ELANUR’UN DA YAŞAMAYA HAKKI VAR’


Çaresiz bir anne olarak, herkese seslenmek istediğini belirten Anne Dem, şöyle dedi: “Kızımın sesinin duyulmasını istiyorum. Şu an kızım 8 aylık bir bebek. Günden güne gözlerimin önünde eriyor. Anne olarak elimden hiçbir şey gelmiyor. Kızımın yaşayabilmesi için Dubai’den ilacının gelmesi, ama çok pahalı olduğu için tek başımıza altından kalkamıyoruz. Kalbi güzel insanların yardımına ihtiyacımız var. Bir anne olarak hepinize yalvarıyorum. Ben sırf para uğruna veya parasızlıktan kızımı kaybetmek istemiyorum. Lütfen bizi görmezden gelmeyin, kimin elinden ne geliyorsa yardım etsin. Başka çaremiz yok, büyük-küçük demeden herkesin yardımına muhtacız. Kızım, acılar içinde yanıyor ve anne olarak elimden bir şey gelmiyor. Bu ne kadar büyük bir acıdır biliyor musunuz? Elanur’un da yaşamaya hakkı var.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.