HEDEP’ten yerel seçim açıklaması: Ön seçime girmeyen aday olamayacak

HEDEP’ten yerel seçim açıklaması: Ön seçime girmeyen aday olamayacak
Yayınlama: 07.12.2023
44
A+
A-

Ön seçime girmeyenlerin aday olamayacağını belirten HEDEP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, ittifak tartışmalarına dair “Kapımız herkese açık. Ama arka kapı diplomasisi yürütmeyeceğiz” dedi.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin (HEDEP) 31 Mart 2024 tarihinde gerçekleştirilecek yerel seçimler için aday adaylığı başvuru süreci 10 Aralık’ta son bulacak. Partinin birinci ve ikinci olduğu il ve ilçelerde eşbaşkanlığa aday gösterilecek kişiler, “Kent Uzlaşısı” adı verilen ön seçimlerle belirlenecek. Belediye meclis üyeliği ve il genel meclis üyeliği için aday gösterilecek kişilerin 3’te 2’si de yapılacak ön seçimlerde belirlenecek. Bu kapsamda 200’e yakın il, ilçe ve beldede sandık kurulması bekleniyor. Batı kentlerinde nasıl bir strateji yürütüleceği ise halen netleşmedi. Ancak son Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında “tüm kentlerde aday gösterme eğiliminin” ortaya çıktığı açıklandı. Bu konuya son noktayı ise Parti Meclisi (PM) koyacak. 

MA’ya konuşan HEDEP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç’ta yaptığı açıklamada Mayıs ayındaki genel seçimler sonrasında parti olarak bir değerlendirme ve özeleştiri sürecine girdiklerini belirterek, “Her yerde sandık kuracağız. Mümkün olan en geniş çevrenin katılımıyla, ‘Kent Uzlaşısı’yla ön seçim yapacağız. Adaylarımız bu şekilde çıkartacağız” dedi. Ön seçimler için hazırlıklarının sürdüğünü söyleyen Oluç, “Komisyonlarımız çalışıyor. Başvurular ve gerekli çalışmalar tamamlanınca bu seçimleri gerçekleştireceğiz. Sandığı koyacağız, oy kullanma hakkına sahip olan herkes oyunu kullanacak. Sandıktan ne çıkarsa ona uygun davranacağız” dedi. 

Ön seçime girmeyenlerin aday gösterilip gösterilmeyeceğine değinen Oluç, “Kongrede ön seçim kararı aldık. Bu herhangi bir kurulumuzun aldığı bir karar filan değil. Bu kongrede alınmış bir karar ve kongre partinin en yüksek organıdır. O karaları uygulayacağız. Aksi taktirde kongre kararı çiğnenmiş olur. Bu konudaki tartışmaların ya da kaygıların ben yersiz olduğunu düşünüyorum. Ayrıca şöyle bir şey de paylaştık il ve ilçe örgütlerimizle; ön seçime girmeyen aday olamayacak. Ön seçime girmemiş birisini aday yapmak gibi bir usulümüz de olmayacak” diye belirtti.

‘DERDİMİZ PAZARLIK GÜCÜNÜ ARTTIRMAK DEĞİL’

Oluç, şunları söyledi: “Biz daha önce de söylemiştik ve tekrar ediyoruz: kapımız herkese açık. Ama arka kapı diplomasisi yürütmeyeceğiz. Hangi parti bizimle görüşmek istiyorsa ön kapıdan gelecek. Görüşmeyi halkın gördüğü, bildiği şekilde yapmak istiyorlarsa yapılır. Çayımızı, kahvemizi içeceğiz ve görüşmemizi yapacağız. Kapalı kapılar ardından herhangi bir şey yapmayacağız. Dolasıyla hiçbir yere kapıyı kapamadık. Ama kendi çalışmalarımızı hiçbir ortaklaşma, hiçbir işbirliği olmayacak gibi sürdürüyoruz. PM de bu süreci göz önünde bulundurarak, kararını oluşturacaktır.”

Oluç, son olarak siyasi çevrelerinin “pazarlıkla elini güçlendirme” eleştirilerini değerlendirdi. Oluç, böyle bir durumun söz konusu olmadığına işaret ederek, “Derdimiz bir pazarlık gücünü artırmak falan değil. Tam tersine işleyişimizi ve atacağımız adımları sistemli bir şekilde yerine getirerek, herhangi bir gecikmeye mahal vermeden süreci tamamladır. Çünkü bu seçimlerde en yüksek kazancı elde etmek istiyoruz. Kazançtan kasıt; elbette yönetim imkanlarını elde etmektir. Bu kimi yerlerde güçlü belediye meclisleri olur, kimi yerde büyükşehir belediye başkanlıkları olur. Kimi yerlerde ise, ilçe veya belde başkanlıkları olur. Bunlar hepsi açık olan şeylerdir. En yüksek kazancı elde etmek istiyoruz. Hedefimiz bu. O yüzden herhangi bir çalışmanın eksik kalmaması gerekiyor. Biz bunun önlemlerini MYK’da aldık.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.