Tarihi Ve Anlamı: Mührü Süleyman Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tarihi Ve Anlamı: Mührü Süleyman Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Yayınlama: 19.10.2023
Düzenleme: 19.10.2023 18:51
30
A+
A-

Süleyman Peygamber’e atfedilen bu mühür, biri ters diğeri düz olan iki üçgenden oluşan altı köşeli bir yıldızdır.

Varlığı efsanelere konu olan Mührü Süleyman oldukça gizemli bir semboldür. Bu mühür, Hz. Süleyman’ın tabiata hükmetmesini sağlayan yüzüğünde bulunuyordu. Oldukça gizemli olan bu mühür, üç büyük din için de önemlidir. Yahudiler arasında bu mühür Davud’un Yıldızı olarak bilinir. Ayrıca bu mühür, Osmanlı ve Anadolu Selçuklu mimarisinde de kullanılmıştır. Sizler için Mührü Süleyman nedir ve Süleyman Mührü ne anlama geliyor gibi merak edilen soruların yanıtlarını bu listede bir araya getirdik. Öncelikle Mührü Süleyman nedir sorusunu yanıtlayarak başlayalım.

Ayrıca bu içeriğe bakmak isteyebilirsiniz: “Birçok Farklı Kültürde Ve Dinde Yeri Olan Davud’un Yıldızı Nedir?”

Mührü Süleyman nedir?

Mührü Süleyman nedir

Mührü Süleyman, çeşitli İslam ve Batı okültizminde ve Orta Çağ Yahudi döneminde Hz. Süleyman’a atfedilen mühürdür. Bu mühür, Hz. Süleyman’ın yüzünde yer alıyordu. Rivayete göre Hz. Süleyman bu yüzük sayesinde tabiata hükmediyordu. Bu mühür tarih boyunca oldukça gizemli olarak görüldü ve pek çok din tarafından kullanıldı. Hz. Süleyman’ın İsrailoğullarından olması nedeniyle, Yahudiler bu mührü özellikle benimsediler ve Davud’un Yıldızı adını verdiler. Öyle ki, bu sembol İsrail bayrağında bile bulunuyor. Ancak bu mühür İslamiyet için de önemli. Anadolu Selçuklu ve Osmanlı gibi İslam dinene mensup eski devletlerin mimarilerinde bu mührü görmek mümkün. Mührü Süleyman nedir öğrendiğimize göre tarihine ve ne anlama geldiğine bakalım.

Ayrıca bu içeriğe bakmak isteyebilirsiniz: “Mescid-i Aksa’da Neler Oluyor? İsrail – Filistin Gerilimi Nasıl Başladı, Neden Arttı?”

Süleyman Mührü’nün tarihi

Mührü Süleyman nedir

Adem Peygamber yeryüzüne gönderildiği zaman Cebrail ona bir yüzük verir. Bu yüzüğün üzerinde bulunan sembol ise sekiz köşeli yıldızdır. Adem Peygamber 1000 yıl yaşadıktan sonra vefat edince Cebrail yüzüğü cennete götürür. Bir gün Cebrail yüzüğü Davud Peygamber’e getirir ve beraberinde 10 soru verir. Cebrail, Davud Peygamber’den bu 10 soruyu çocuklarına sormasını ve hepsini doğru bilene yüzüğü vermesini ister. Davud Peygamber, halkın içinde büyük çocuğundan başlayarak soruları sormaya başlar. Hiçbiri doğru cevapları veremez. Sıra Davud Peygamber’in en küçük çocuğuna gelir. En küçük çocuk olan Süleyman, soruları doğru cevaplarken bir yandan da gülümsüyordur. Davud Peygamber, tüm soruları doğru cevap veren küçük oğlu Süleyman’ı tebrik eder yüzüğü hemen ona verir.

Rivayete göre, Hz. Süleyman bu yüzüğün gücünü kullanarak cinlere, hayvanlara, nesnelere ve tabiata hükmedebiliyordu. Başka bir rivayete göre, bir dönem yüzük cinler tarafından çalınmış ve Hz. Süleyman gücünü kaybetmiş. Özellikle bu zaman içerisinde yeryüzünde pek çok karmaşa yaşanmış. Daha sonra Süleyman Peygamber yüzüğü ele geçirip gücünü kazanmış ve tüm karmaşalara son vermiş.

Süleyman Mührü ne anlama gelir?

Altı köşeli yıldız

Süleyman Peygamber’e atfedilen bu mühür, biri ters diğeri düz olan iki üçgenden oluşan altı köşeli bir yıldızdır. Mührün orijinal hali tam olarak bilinmiyor olsa da, günümüzde altı köşeli yıldız Süleyman Mührü olarak kabul edilir. Bu mührün gizemi ve sırrı oldukça özel ve anlamlıdır. Mührün bulunduğu yüzüğün yeryüzünün ve gökyüzünün birleşimine işaret ettiğine dair inançlar vardır. Ayrıca manevi ve maddi bütünlüğü temsil ettiğine de inanılır. Bu sembol tarih boyunca İslam dünyasında kullanılmıştır. Özellikle İslam mimarilerinde bu sembole rastlamak mümkündür.

Kaynak: 1

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.