Derikli Opera Sanatçısı Konser Verecek

Derikli Opera Sanatçısı Konser Verecek
Yayınlama: 08.10.2023
Düzenleme: 08.10.2023 13:55
44
A+
A-

Dünyaca ünlü Soprano Kürt opera sanatçısı Pervin Chakar, 8 Ekim 2023 Pazar günü Mardin’de sahne alacak ve sevenleri ile buluşacak.

Dünyaca ünlü Soprano Kürt opera sanatçısı Pervin Chakar, 8 Ekim 2023 Pazar günü Mardin’de sahne alacak ve sevenleri ile buluşacak.

Mardin’in Derik İlçesinde doğan opera sanatçısı Pervin Chakar, memleketine operanın büyüsünü taşıyacak. Chakar, Ekim ayında Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde 4 konser verecek.

Mardin Derik doğumlu Dünyaca ünlü Soprano Kürt opera sanatçısı Pervin Chakar,8 Ekim 2023 Pazar günü saat:20.00’da Yay Grand Otel’inde sahne alacak. Uluslararası birçok yarışmada ödülü bulunan ünlü Kürt opera sanatçısı Pervin Chakar, Türkiye ile başlayan opera eğitimini İtalya ve Almanya’da devam ettirdi. Kısa sürede kendi çabası yaşadığı ülkelerin dilini hiçbir eğitim almadan öğrenen sanatçı Chakar Dünyanın birçok ülkesinde sahne aldı.

Kürtçe, Türkçe, İtalyanca, İngilizce ve Almanca bilen sanatçı.  Yıllar önce İtalyan Opera menajeri tarafında soyadının Chakar olarak yazılmasını önerdi ve o da hep soyadını Chakar olarak kullanmasına rağmen soyadını ısrarla Çakar olarak yazanlar X (twiter) hesabından cevap verdi.

Mardin’de yarın vereceği konser ile ilgili paylaşımda bulunan ünlü soprano Chakar: “Memleketim Mardin’de vereceğim ilk konserim.” 8 Ekim 2023’te saat 20:00’de Yay Grand Hotel Cemal Yay KS, Mardin “ diye duyurup sevenlerini konserine davet etti.

Pervin Chakar Kimdir?

Türkiye’nin ardından İtalya’da opera eğitimi alan Pervin Chakar operanın sahnede devleşen “Kürt divalarından” biri olarak tanınıyor.

1981 yılında Mardin’de beş çocuklu bir ailenin ilk çocuğu olarak dünyaya gelen Pervin Çakar, babası öğretmen olduğu için ilkokulu Ordu’nun Fatsa ilçesine bağlı bir köyde okudu. Müzik eğitimine doksanlı yılında Diyarbakır Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nde başladı.

2003 yılında Ankara’da Gazi Üniversitesi Müzik Eğitim Bölümü Şan Ana Sanat Dalı’ndan mezun oldu. Mezzo-Soprano Oylun Erdayı’dan özel şan dersleri aldı. Ancona’da Accademia D’arte Lirica’da, Perugia’da Accademia Musicale Umbria’da William Matteuzzi, Carmen Gonzalez, Sergio Bertocchi ve Michela Sburlati ile çalıştı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.