Kadınlar Derik’te açıklama yaptı

Kadınlar Derik’te açıklama yaptı
Yayınlama: 02.03.2024
Düzenleme: 02.03.2024 20:51
70
A+
A-

Şahmaran Kadın Platformu 8 Mart dolayısıyla Derik ilçesinde yaptığı açıklamada “Biz kadınlar örgütlü gücümüzü büyüterek yaydığınız karanlığın önünde durmaya devam edeceğiz” dedi. 

Şahmaran Kadın Platformu 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Mardin’in Derik) ilçesinde açıklama yaptı. Kent meydanında yapılan açıklamada “Kadınlar ve çocukların yanında karanlığın karşısındayız erkek egemen sistemi yıkacağız” pankartı açılırken, çok sayıda kadın açıklamaya destek verdi. Açıklama metnini platform adına Türkan Gündoğdu okudu.

Şiddete karşı Derik’te sözlerini söylemeye devam edeceklerini belirten Gündoğdu, “Her gün, sayısı giderek artan kadın cinayetlerinin, kız çocuklarının şüpheli ölümlerinin, taciz, istismar ve cinsel saldırı suçlarının haberini alıyoruz. Kadınların özgürlüğünden taviz vermemeyi ilke edinen, kadın ve kız çocuklarının yaşamı üzerindeki eril anlayışa karşı, insan haklarına sahip çıkan yurttaşlar olarak Derik’te sözümüzü söylemeye, sesimizi yükseltmeye geldik” diye konuştu. Yoz yaşama karşı dirençlerini ortaya koyacaklarını kaydeden Gündoğdu, Derik’te yaşanan istismar, tecavüz, kaçırma politikalarının olduğunu söyledi. Gündoğdu, “Şahmaran Kadın Platformu ve platformun tüm  bileşenleri olarak bu sorulara gerçek yanıtlar verilene kadar meselenin peşini bırakmayacağız. Sadece Derik’te değil, kadın ve çocuklara karşı işlenen suçları sistematik hâle getiren zihniyete, cezasızlık politikalarına, tacizi tecavüzü meşrulaştıran kararlara karşı direnmeye devam edeceğiz. Biz kadınlar örgütlü gücümüzü büyüterek yaydığınız karanlığın önünde durmaya devam edeceğiz” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.