Derik’in kadın muhtarı yeniden aday oldu, kadınlara aday olmaları çağrısında bulundu

Derik’in kadın muhtarı yeniden aday oldu, kadınlara aday olmaları çağrısında bulundu
Yayınlama: 29.12.2023
126
A+
A-

Mardin’in 4 kadın muhtarından biri olan Nebahat Durmaz, yaklaşan yerel seçimlerde yeniden aday oldu. Muhtarlık için kadınlara başvuru yapmaları çağrısında bulunan Durmaz, “Kadınlar güçlüdür ve isterlerse her şeyi yaparlar. Ben kendime güç verdim ve başardım. Tüm olanakları kendim yarattım. Kadınlar yeter ki kendine inansın ve güvensin” dedi.

10 yıldır sürdürdüğü muhtarlık görevine yeniden aday.Derik ilçesine bağlı Dumluca (Sepnat) Mahallesi’nde dünyaya gelen Nebahat Durmaz, ilkokul 5’inci sınıfa kadar okuduktan sonra okumasına izin verilmediğini anlattı. Henüz 16 yaşında ikinci eş olarak evlendirilen Nebahat Durmaz, ardından Alagöz Mahallesi’ne yerleşti. Evliliğin ne olduğunu bilmeden evlendirilen Nebahat Durmaz, “O zamanlar bir şey bilmiyorduk. Köyümüzden dışarı çıkmamıştık ve bilgili değildik ama şimdi olsaydı her şey çok daha farklı olurdu” dedi.

50 YAŞINDA MUHTARLIĞA KARAR VERDİ

Evlendirildikten sonra evin tüm işlerini yaptığını söyleyen Nebahat Durmaz, 25 yıl önce eşinin yaşamını yitirmesiyle 7 çocuğunu tek başına büyütmeye başladı. Hayvancılık ve daha birçok işte çalışarak çocuklarını büyüten Nebahat Durmaz, 50 yaşına geldiğinde ise muhtar olmaya karar verdi.

2 DÖNEMDİR MUHTAR

Muhtar olmayı düşündükten sonra mahallelilere danıştığını ve olumlu görüşler alması ile adaylığını koyduğunu belirten Nebahat Durmaz, “Herkes beni destekledi, arkamda durdu. Ben de seçildim ve köyüme hizmet yapmaya başladım. 2 dönemdir de görevimi yürütüyorum. Gittiğim her yerde bana çok yardımcı oldular. Köye taziye evi yaptım, çocuk parkı yaptım, parke taşı yaptım. Yaşlı bir amca için ev yaptık. Hizmetlerime hala devam ediyorum. Ben köyümden razıyım, köylü de benden razı” dedi.

Nebahat Durmaz, kadın olmasından dolayı cinsiyetçi yaklaşımlara maruz kaldığını ve adaylık sürecinde birtakım zorlanmalar yaşadığını eklerken, aday olan kimi erkeklerin hala kendisiyle konuşmadığını kaydetti. Nebahat Durmaz, “Kadın olduğum için beni desteklemeyenler oldu. ‘Senin yerine bir erkek yapsaydı’ diyenler oldu. Ama sonrasında büyük oranda aştık bunu” şeklinde konuştu.

KADIN MUHTAR OLMANIN FARKI

Mahalle yöneticiliğinde kadın ile erkeğin farkını anlatan Nebahat Durmaz, “Erkekler kadınlar gibi değiller. Kadınlar köyün sorunlarını tüm detaylarıyla görüyor. Kadınlarla daha kolay temas kuruyor. Kadınlar da onunla dertleşebiliyor, sorunlarını anlatabiliyor. Köyün sorunlarını görüp daha çok ilgilenebiliyor. Örneğin erkek sabah kalktığı gibi şehre gidiyor ama kadın köyde kalıyor. Kadın işine daha hassas yaklaşıyor, daha çok önem veriyor. Benden önceki muhtar 15 yıl muhtarlık yaptı ama köye hiç hizmeti dokunmadı ama biz seçildikten hemen sonra köye hizmet etmeye başladık. Yol, su sorununu çözdük. Gittiğim her yerde değer gördüm” sözlerine yer verdi.

‘KADINLAR GÜÇLÜDÜR’

Kadınların kendisinden çekinmediğini ve kendisine her konuda rahatlıkla geldiğine değinen Nebahat Durmaz, göreve yeni başladığında Mardin’de iki kadın muhtar olduklarını ancak ikinci döneminde bu sayının 4’e çıktığını belirtti. Bu sayının daha da artmasını isteyen Nebahat Durmaz, “Kadınlar güçlüdür ve isterlerse her şeyi yaparlar. Ben kendime güç verdim ve başardım. Her şeyi de yaptım. Tüm olanakları kendim yarattım. Hala hayvancılık da yapıyorum. Kadınlar yeter ki kendine inansın ve güvensin ama destek de çok önemli” ifadelerini kullandı.

Nebahat Durmaz, yaklaşan yerel seçimler için kadınlara şu çağrıda bulundu: “Kadınlar muhtar da olsun, belediye başkanı da olsun, meclis üyesi de olsun. Kadınlar başvuru yapsınlar. Kadınlar erkeklerden daha iyi görev yapıyor. İletişimleri daha iyi. Biz de kadınların bu alanda artmasını istiyoruz.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.