Rus Doktor Mardin’e Gelin Geldi! İlk işi halay çekmeyi öğrenmek oldu

Bu alana eklemiş olduğunuz haberle ilgili kısa bir özet bilgisi ekleyebilirsiniz. Bu metin yazı düzenleme sayfasında “Özet” bölümünden eklenebilir. Özet eklenmişse başlık altında kalın olarak bu şekilde gösterilir, eklenmemişse bu alan boş kalır.

Rus Doktor Mardin’e Gelin Geldi! İlk işi halay çekmeyi öğrenmek oldu
Yayınlama: 23.09.2023
Düzenleme: 26.09.2023 14:03
43
A+
A-

Mardinli bir vatandaş, gönlünü kaptırdığı Rus doktor Faminas Mirsalova ile memleketinde düzenlediği düğünle evlendi.

Turizm sektöründe Rusya’nın Stavropal şehrinde Kadın Doğum Doktoru olan 35 yaşındaki Rus Faminas Mirsalova ile bir süre birlikte çalıştıktan sonra evlenme kararı alan Soriki Aşiretine mensup turizm sektöründe çalışan 38 yaşındaki Derikli Ramazan Temel, Kızıltepe’de yöresel bir düğünle dünyaevine girdi. Rus gelin Faminas, halay çekmeyi öğrendikten sonra düğününde saatlerce halay çekti.

2 GÜN SÜREN DÜĞÜN İLE DÜNYAEVİNE GİRDİLER

Image description

Kızıltepe’de 2 gün süren düğüne katılan davetliler, kınsa gecesinden sonra düğünde de halaylar çekerek genç çiftin mutluluğuna ortak oldu. Genç çifte takılan para ve takılar karşısında şaşkınlığını gizleyemeyen Rus gelin kendilerinde bu şekilde bir geleneğin olmadığını söyledi. 

“HALAY ÇEKMEYİ ÖĞRENDİM”

Faminas Mirsalova eşiyle birbirlerini çok sevdiklerini belirterek, “Mardin’i çok sevdim, insanlar çok temiz, çok sıcakkanlı. Mardin’e Kürtlere gelin olduğum için kendimi şanslı hissediyorum. Burada yaşamak çok güzel. Buranın gelenek göreneklerini çok sevdim. Burada yaşayacağız ama iş amaçlı yurt dışına gidip gelebiliriz. Değişik ülkeler gezdim ama buranın insanları gibisini görmedim. Çok içtenler, aile bağları çok güçlü. Halay çekmeyi öğrendim.”diye konuştu.

Image description
Image description
Image description
Image description

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.