ANAYASA MAHKEMESİ, EK MTV’NİN İPTAL BAŞVURUSUNU OY BİRLİĞİ İLE REDDETTİ

ANAYASA MAHKEMESİ, EK MTV’NİN İPTAL BAŞVURUSUNU OY BİRLİĞİ İLE REDDETTİ
Yayınlama: 28.09.2023
39
A+
A-

Anayasa Mahkemesi (AYM) bu yıla mahsus olarak getirilen ek Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) düzenlemesinin iptali talebiyle CHP’nin yaptığı başvuruyu oy birliği ile reddetti.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinin ardından TBMM’den geçirilen 1 trilyon 150 milyar 496 milyon 400 bin liralık ek bütçede, bu yıl ikinci kez MTV alınması da düzenlenmiş ve ek MTV’den 32 milyar 662 milyon 87 bin lira gelir hedeflenmişti. CHP, söz konusu düzenlemenin Anayasa’ya aykırı olduğu iddiasıyla AYM’ye başvurmuş ve ek MTV’nin iptalini istemişti. AYM bu başvuruyu bugün görüştü. AYM Genel Kurulu, oy birliği ile aldığı kararla ek MTV düzenlemesinin Anayasa’ya uygun olduğuna hükmederek, başvuruyu reddetti.

CHP’nin başvurusunda, ek MTV düzenlemesinin Anayasa’nın “hukuk devleti”, “sosyal devlet”, “eşitlik”, “adalet”, “verginin genelliği ve adaleti”, “herkesin mali gücü oranında vergilendirmesi” ilkelerini ihlal edildiği iddia edilmişti.

AYM daha önce 1999 yılında yapılmış benzer düzenlemeyi Anayasa’ya uygun görürken, 2003 yılında ise benzer başvuruyu Anayasa’ya aykırı bulmuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.