8’inci yılında Tahir Elçi cinayeti: Mardin Kebap Evi’nin kameraları çözülemedi

8’inci yılında Tahir Elçi cinayeti: Mardin Kebap Evi’nin kameraları çözülemedi
Yayınlama: 28.11.2023
46
A+
A-

Sekiz yıl önce öldürülen eski Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, vurulduğu Sur ilçesinde tarihi Dört Ayaklı Minare önünde anıldı. Davayı BBC’ye değerlendiren avukat Mehmet Emin Aktar, ” Mardin Kebap Evi kamera kayıtları da bir türlü çözülemedi. Tam da Tahir’in vurulduğu yeri gösteriyor ve ne hikmetse bir türlü o kamera görüntüleri elde edilemiyor” dedi.

Sekiz yıl önce öldürülen eski Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, vurulduğu Sur ilçesinde tarihi Dört Ayaklı Minare önünde anıldı.

Bu yılki anma programına Türkiye Barolar Birliği Başkanı Erinç Sağkan, CHP Eski Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu, eski CHP İstanbul il başkanı Canan Kaftancıoğlu, CHP Diyarbakır milletvekili Sezgin Tanrıkulu, HEDEP Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları Oruç, bölge milletvekilleri ve bölge baro başkanları katıldı.

Diyarbakır Adliyesi önünde bir araya gelen Elçi’nin arkadaşları ve dostları, “Em te ji bîr nakin, Seni unutmayacağız” pankartı eşliğinde Elçi’nin vurulduğu Dört Ayaklı Minare’ye kadar yürüdüler.

Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren, Türkan Elçi ve Türkiye Barolar Birliği Başkanı Erinç Sağkan birer konuşma yaptılar.

Hazırladığı duygusal ve sitemkar metni okuyan Türkan Elçi, “Bugün bu minarenin dört ayağına dolanan yalanı yeniden sormaya geldik. Bu ülkede vatandaş olmaktan, insan olmaktan kaynaklı hakkımızı, adaleti sormaya geldik” dedi.

verdi.

Heyet ayrıca keşif talebi ve olay yerindeki polis amirlerinin ifadesinin alınma talebinin reddini de reddetmişti.

Dava avukatlarından eski Diyarbakır Baro Başkanı Mehmet Emin Aktar, BBC Türkçe’ye dava sürecini ve izlenimlerini aktardı.

Aktar, mahkemenin duruşmaların aralığını çok uzun tuttuğunu ve bu nedenle davanın çok yavaş ilerlediğini söyledi:

“Neredeyse yılda bir ya da iki duruşma görülüyor, bu büyük bir sıkıntı. Ayrıca mahkeme başından beri bizim zorlamamızla belli delilleri getiriyor. Düşünün ki mahkeme üç yıldır hala olay yeri keşfi yapmadı. Mardin Kebap Evi kamera kayıtları da bir türlü çözülemedi. Tam da Tahir’in vurulduğu yeri gösteriyor ve ne hikmetse bir türlü o kamera görüntüleri elde edilemiyor.”

Olay günü polis memurunu öldürmekle yargılanan firari sanık Uğur Yakışır’ın davası da Elçi dosyasıyla birlikte görülüyor.

Aktar bununla ilgili olarak “Dosyanın açılış biçimi de yanlış çünkü iki olay birbirinin devamı şeklinde gerçeklemiş olsa da, iki olay birbirinden çok farklı; çünkü ilk olayda polisleri öldüren failin kim olduğu çok açık. Ama Tahir Elçi cinayeti, diğerinden bağımsız bir olay ve ayrı soruşturulması gerekiyordu” dedi.


Eski Baro Başkanı, davanın bu şekilde açılmış olmasını, “cezasızlığı hakim kılmak ve dosyayı faili meçhul bırakmak” şeklinde yorumladı.

Tahir Elçi nasıl öldürüldü?

Tahir Elçi, 28 Kasım 2015 tarihinde Diyarbakır’ın Sur ilçesinde tarihi Dört Ayaklı Minare’nin önünde bir basın açıklamasının ardından çıkan silahlı çatışmada başından vurularak öldürüldü.

Gazi Caddesi’nde güvenlik güçleri ile iki PKK’li arasında silahlı çatışma çıkmış, polis memurları Ahmet Çiftasan ve Cengiz Erdur hayatını kaybetmiş, Tahir Elçi ve bir grup gazeteci de çatışmanın ortasında kalmıştı.

Tahir Elçi’nin öldürülmesinin ardından Sur’da sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Elçi’nin ölümüne neden olan merminin çekirdeği, olay yeri incelemesi 5 ay sonra yapıldığı için bulunamadı.

Tahir Elçi’nin ölümüne yol açan kurşunun hangi silahtan çıktığı ve kim tarafından ateşlenmiş olabileceğine dair bir rapor 2019’da Diyarbakır Barosu tarafından yayımlandı.


Londra merkezli uluslararası araştırma şirketi Forensic Arhitecture’ın katkısıyla hazırlanan rapor, Elçi’nin olay yerinde bulunan üç polisten birinin silahından çıkan kurşunla hayatını kaybetmiş olabileceği sonucuna vardı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.