Ahmet Türk Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na Yeniden Aday Olacak Mı? İşte detaylar….

Ahmet Türk Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na Yeniden Aday Olacak Mı? İşte detaylar….
Yayınlama: 05.10.2023
Düzenleme: 05.10.2023 20:58
47
A+
A-

31 Mart 2024’te gerçekleştirilecek olan yerel seçimlerde Mardin’in adayları merak ediliyor. Kimi isimler şimdiden adaylıklarını açıklarken, Mardin’de en merak edilen konuların başında Ahmet Türk’ün yeniden aday olup olmayacağı konusu geliyor. Ahmet Türk’ün yeniden aday olacak mı? İşte cevabı…

Resmi Gazetede yayımlanan kararname ile birlikte Türkiye genelinde 31 Mart 2024 tarihinde yerel seçimlerin yapılması kararlaştırıldı. Yerel seçim tarihinin belli olmasının ardından gözler aday adayı olacak isimlere çevrildi. Mardin‘de Büyükşehir Belediyesi ile birlikte KızıltepeArtuklu, Nusaybin, Midyat, Derik, SavurÖmerli, Yeşilli, Dargeçit ve Mazıdağı ilçe belediyelerinin yeni başkanları 31 Mart 2024 tarihinde belirlenecek. 

Siyasi partilerin kulislerinde belediye başkan aday adaylarının hareketliliği de başladı. Aday adayları kulislerini yaparken, kimi isimler de adaylıklarını açıklamaya başladı. Şu ana kadar Mardin Büyükşehir Belediyesi için adaylıklarını açıklayan dikkat çekici isimler oldu. 

Bu isimlerden biri 10 Kasım 2016’da Derik Kaymakamı ve Belediye Başkanvekili olduğu sırada uğradığı bombalı saldırı sonucu hayatını kaybeden Muhammed Fatih Safitürk’ün ağabeyi Ali Haydar Safitürk oldu. Safitürk, AK Parti listelerinden aday adayı olacağını açıklarken, Safitürk’ün ardından ise Mardinli yazarlar Abdurrahim Temel de, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığı için AK Parti listesinden aday adayı olduğunu açıkladı.  

Mardin’de en çok merak edilen aday adayları ise, Yeşil Sol Parti’nin aday adayları. Mardin’de kazanmasına kesin gözü ile bakılan Yeşil Sol Parti’nin adayının kim olacağı merak edilirken, Ahmet Türk ismi yeniden kamuoyunda yankılanmaya başladı. 2014 yılında ilk defa Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen ancak 2016 yılında yerine kayyum atanan Ahmet Türk, ikinci defa 31 Mart 2019’da yeniden Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. 

Ancak seçilmesinden 5 ay gibi kısa süre sonra Ahmet Türk’ün yerine yeniden kayyum atandı. Ahmet Türk’ün bu nedenle yeniden aday olup olmayacağı tartışılırken, Türk şu ana kadar herhangi bir açıklama yapmadı. 

Ancak siyasi kulislerde Ahmet Türk’ün yeniden aday olacağına kesin gözü ile bakılıyor. Daha önce kayyum döneminde yaşanan birçok usulsüz işlemi kamuoyuna duyurması ile kendisinden çokça söz ettiren deneyimli siyasetçi Ahmet Türk’ün adaylığı konusunda önümüzdeki günlerde bir açıklama yapması bekleniyor. 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.