Yargıtay HEDEP ismini kabul etmedi

Yargıtay HEDEP ismini kabul etmedi
Yayınlama: 23.11.2023
35
A+
A-

Yargıtay, Yeşil Sol Parti’nin isminin Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) olarak değiştirmesini kabul etmedi.

23 Kas 2023 – 10:59- PolitikaYargıtay HEDEP ismini kabul etmediYargıtay, Yeşil Sol Parti’nin isminin Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) olarak değiştirmesini kabul etmedi.Yargıtay HEDEP ismini kabul etmedimaskYargıtay, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’nin (Yeşil Sol Parti) isminin Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) olarak değiştirmesini kabul etmedi. Parti isminin kısaltması olan HEDEP’in daha önce kapatılan Halkların Demokrasi Partisi’ni (HADEP) andırdığı gerekçesiyle reddeden Yargıtay, bu benzerliğin Siyasi Partiler Yasası’na aykırı olduğunu ileri sürdü. HEDEP’e gönderilen yazıda HEDEP, kısaltmasının değiştirilmesi istendi. HEDEP, kısaltmayı değiştirmek ya da Yargıtay’a itiraz etme seçeneklerini masaya yatırdı. Buna göre HEDEP, kararını hukukçular ile yapacağı toplantıdan sonra verecek. Edinilen bilgiye göre, parti bu konudaki somut adımı parti hukukçuları ile yapılacak toplantıdan sonra atacak. Parti Sözcüsü Ayşegül Doğan’ın konuya ilişkin yarın açıklama yapması da bekleniyor.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, aldığı kararında 1994 kurulup 2003 yılında kapatılan HADEP’e işaret edilerek, “Kapatılmasına karar verilen Halkın Demokrasi Parti’nin kısa adı ile aynı olmamakla birlikte iltibasa mahal verecek şekilde benzerlik gösterdiği ve her iki siyasi partinin birbiri ile karıştırılmasına elverişli olduğu kanaatine varılmıştır. Bu yüzden Tüzüğün 1. maddesinde tanımlanan parti kısa adının Yasaya uygun şekilde yeniden düzenlenerek yasaya aykırılığın giderilmesi gerekmektedir” ifadeleri yer aldı. Halkın Demokrasi Parti, 13 Mart 2003 tarihinde “yasa dışı faaliyetlerin merkezi” olduğu gerekçesi ile Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılmış ve Genel Başkan Murat Bozlak da dahil olmak üzere 46 HADEP’liye 5 yıl “siyaset yasağı” getirilmişti.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.