İlk Rakamlar Belirlenmeye Başladı: 2024 Asgari Ücret Zam Oranı İçin Hangi Senaryolar Konuşuluyor?

İlk Rakamlar Belirlenmeye Başladı: 2024 Asgari Ücret Zam Oranı İçin Hangi Senaryolar Konuşuluyor?
Yayınlama: 18.10.2023
28
A+
A-

Ekonomistler, 2024 yılında geçerli olacak asgari ücretin en az 15 bin TL’nin üzerinde olacağını ifade diyor. Bir diğer senaryoda ise yeni asgari ücret 17.103 lira olabilir.

Ekonomik krizin her geçen gün daha derinden hissedildiği, milyonların günden güne yoksullaştığı ülkemizde ekonominin en önemli gündem maddelerinden biri de asgari ücret. Bu sebeple yeni dönemde asgari ücret ne kadar olacak sorusunun yanıtı da bir hayli merak ediliyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonunun toplanmasına günler var ancak milyonların gözü kulağı şimdiden komisyonda! Peki, yeni dönemdeki asgari ücret beklentileri neler, 2024 yılındaki zam oranı ne kadar olabilir? Detaylara birlikte bakalım.

Ülkemizde uzun süreden beri devam eden ekonomik krizin etkileri gün geçtikçe daha şiddetli bir şekilde hissediliyor

Türk lirası döviz karşısında değer kaybetmeye, hayat pahalılığı günden güne artmaya devam ediyor

asgari ücret

Bu nedenle ülke gündeminin en önemli maddelerinden biri de asgari ücret

Doğrudan ve dolaylı olarak tüm Türkiye’yi ilgilendiren asgari ücretin yeni dönemde ne kadar olacağı daha şimdiden büyük bir merak konusu

Milyonlarca vatandaş asgari ücret ne kadar olacak sorusuna yanıt arıyor. Peki, 2024 yılı senaryoları hakkına bilmeniz gerekenler neler?

Asgari Ücret Tespit Komisyonunun aralık ayında toplanması bekleniyor

Yani 2024 asgari ücret zammı ne zaman açıklanacak sorusunun yanıtı aralık ayı olarak gösteriliyor. Hükümet, işçi ve işveren temsilcilerinin yer aldığı komisyonun, aralık ayının sonunda yeni dönemde geçerli olacak zam miktarını açıklayacağı ifade ediliyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, geçtiğimiz günlerde asgari ücrete dair önemli açıklamalara imza atmıştı

Işıkhan konuyla ilgili olarak, “Yıl sonunda asgari ücrette enflasyon yükünü hafifletmek adına önemli bir gündemimiz var.” ifadelerini kullanmıştı.

Uzmanlar, yeni dönemdeki asgari ücretin belirlenmesi hususunda son 6 aylık enflasyon verilerinin dikkate alınacağını dile getiriyor

asgari ücret

Ayrıca memur maaşlarına yapılacak zam oranının ve ilgili kurumlar tarafından gerçekleştirilecek anket çalışmalarının da asgari ücrete yapılacak zam üzerinde etkili olacağı belirtiliyor.

Uzmanlara göre asgari ücretin yeni dönemde 15 bin TL’nin üzerine çıkması yüksek bir ihtimal

asgari ücret

Zaten asgari ücretle çalışan milyonlar yeni dönemde 15 bin TL’nin altındaki bir ücrete sıcak bakmıyor. Ayrıca asgari ücrete yönelik beklentiler söz konusu olduğunda pek çok ekonomist, 15 bin TL’nin psikolojik sınır olarak görüldüğünü ve yeni yılda bu sınırın aşılacağını dile getiriyor.

İlgili hususlar dikkate alındığında, 2024 zammı hakkındaki müzakerelerin yüzde 40 seviyesinden başlayabileceği ifade ediliyor

asgari ücret

Bununla birlikte yüzde 40, 45 ve 50 zam oranının da masada olduğu, yeni dönemdeki asgari ücretin bu zam oranları etrafında şekillenebileceği belirtiliyor

asgari ücret

Zam oranının yüzde 40 şeklinde belirlenmesi halinde 2024 yılında asgari ücretin 15 bin 962 lira 80 kuruş olacağı söyleniyor. Yüzde 45’lik zam oranının kabul edilmesi durumunda ise 16 bin 532 lira 90 kuruş seviyesine yükselecek. Son olarak yüzde 50 zam oranının kabul edildiği senaryoda ise milyonlarca insanı yakından ilgilendiren ücret 17 bin 103 lira olacak.

Kaynak: 1

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.