Derik’te trafosu yanan köyde 10 gündür elektrik yok! Meclise taşındı

Derik’te trafosu yanan köyde 10 gündür elektrik yok! Meclise taşındı
Yayınlama: 29.12.2023
Düzenleme: 29.12.2023 21:19
90
A+
A-

Mardin Milletvekili Kamuran Tanhan, Derik ilçesine bağlı Dumanlı mahallesinde trafonun yanması sonucu 10 gündür elektriklerin kesildiğini belirterek, konuyu Meclis gündemine taşıdı.

DEM Parti Mardin Milletvekili Kamuran Tanhan, Derik ilçesine bağlı Dumanlı kırsal mahallesinde trafonun yanması sonucu 10 gündür elektriklerin olmadığını duyurarak, konuyu Meclis gündemine taşıdı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Tanhan, “Dumanlı Mahallesi’nde trafonun yanması sonucu yaklaşık 10 gündür elektrik hizmeti sağlanmadığı tarafıma iletilmiştir. Elektrik enerjisi arzının yeniden sağlanması için Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. (DEDAŞ) il ve ilçe birimlerine başvuru yapılmış ancak mahalle sakinlerinden elektrik sayaçlarını tahta direklere çıkarmaları konusunda yapılacak çalışmaya rıza göstermeleri istenmiş, bunu kabul etmedikleri müddetçe de trafonun onarılmayacağı ve elektrik arzının sağlanmayacağı bilgisi tarafıma aktarılmıştır” dedi.

Tanhan, verdiği soru önergesinde şu soruların cevaplanmasını istedi:  

“1. Mardin ili Derik ilçesine bağlı Dumanlı mahallesinin elektrik trafosu 10 günü aşkın bir süredir neden onarılmamaktadır?

2. İlgili dağıtım şirketi DEDAŞ’ın elektrik sayaçlarının tahta direklere çıkarmaları aksi takdirde trafonun onarılmayacağı ve elektrik arzının sağlanmayacağı iddiası doğru mudur?

3. İlgili dağıtım şirketi DEDAŞ’ın, iddia edildiği üzere, mahalle sakinlerinden elektrik sayaçlarını tahta direklere çıkarmalarını talep etmesinin/zorlamasının yasal dayanağı nedir? Aynı uygulamaya daha önce başvurulmuş mudur? Şayet başvurulduysa bu uygulamaya hangi illere/ilçelere bağlı mahalle ve/veya köylerde başvurulmuştur?

4. Kış mevsimin zorlu koşullarıyla mücadele etmeye çalışırken diğer taraftan en temel insan gereksinimlerinin başında gelen elektrik hizmetinin arzı konusunda ilgili dağıtım şirketi DEDAŞ’ın dayatmalarına maruz kalan yurttaşların sorununun çözümü için bir adım atacak mısınız?

5. İlgili dağıtım Şirketi DEDAŞ’ın yetkilileri hakkında herhangi bir soruşturma başlatılması talimatı verecek misiniz?”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.