Ahmet Türk Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanlığı için yeniden başvuru yaptı

Ahmet Türk Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanlığı için yeniden başvuru yaptı
Yayınlama: 25.12.2023
66
A+
A-

Daha önce yerine iki defa kayyum atanan Ahmet Türk Mardin Büyükşehir Belediye Eşaşkanlığı için birkez daha başvuru yaptı.

Daha önce yerine iki defa kayyum atanan Ahmet Türk Mardin Büyükşehir Belediye Eşaşkanlığı için birkez daha başvuru yaptı.

Ahmet Türk’ün dosyasını avukatları DEM Parti Mardin Seçim Komisyonuna teslim etti.

KADIN KOTASI KARARI ALINMIŞTI 

DEM Parti daha önce Mardin Büyükşehir Belediyesi için kadın temsiliyeti öncülüğünde yani kadın kotası uygulanacağını açıklamıştı. JİNNEWS’in haberinde “Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) 31 Mart 2024’te gerçekleşecek yerel seçimlerde Mêrdîn Büyükşehir Belediyesi’nin kadın öncülüğünde yönetileceği kararı aldı. Buna göre Mêrdîn Büyükşehir Belediyesi’ne seçilecek resmi eşbaşkan kadın olacak” denilmişti. 

BELİRSİZLİK SÜRÜYOR 

Ahmet Türk’ün başvurması durumunda sürecin nasıl ilerleyeceği ise belirsizliğini koruyor. Ahmet Türk’ün adı daha önce İstanbul ve farklı batı kentleri için de geçmişti.

İKİ KEZ KAYYIM ATANMIŞTI

2014 yılında Mardin’in ilk büyükşehir belediye başkanı seçilen Ahmet Türk’ün yerine, 2016’da vali Mustafa Yaman kayyum olarak atanmış, Türk görevden uzaklaştırılmıştı. Bir süre tutuklu kalan Ahmet Türk, daha sonra serbest bırakılmıştı.

2019 yerel seçimlerinde bir kez daha Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ahmet Türk’ün yerine yine vali Mustafa Yaman atanmıştı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.