Derik’te 21 kişi ölmüştü; Mahkeme kararı kemikleri sızlattı

Derik’te 21 kişi ölmüştü; Mahkeme kararı kemikleri sızlattı
Yayınlama: 05.12.2023
292
A+
A-

Derik’te 21 kişinin hayatını kaybettiği iki TIR kazasına ilişkin davanın duruşmasında tutuklu olan diğer sanık da tahliye edildi, dosyada tutuklu sanık kalmadı.

Mardin’in Derik ilçesinde 20 Ağustos 2022’de meydana gelen ve 21 kişinin hayatını kaybettiği iki TIR kazasına ilişkin açılan davanın beşinci duruşması Mardin 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Tutuklu yargılanan şoför Yunus Şataflı bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya bağlanırken, önceki duruşma tahliye edilen Umut Gündüz ise duruşmaya katılmadı. Tutuksuz yargılanan TIR’ların bağlı olduğu firma sahipleri Kerem G., Mehmet A. ve Kerevan Mesut G. de duruşmaya katılmazken, duruşmada hayatını kaybedenlerin yakınları ile taraf avukatları hazır bulundu.

Kimlik tespitinin ardından başlayan duruşmada söz alan müşteki avukatları tutuksuz yargılanan sanıkların da tutuklanması talebini tekrar etti. Avukatlar, kazada sorumluluğu olan kişi ve kurumların belirlenmesi talebinde bulunurken, sorumluların sadece iki şoför olmadığını kaydetti.

Ardından söz alan sanık avukatları da ilk kazanın ardından neden önlemler alınmadığını sorarak, “Biz müvekkillerimizin suçsuz olduğunu iddia etmiyoruz. Sadece 2 sürücü dışındaki kişi ve kurumların sorumlulukları ve kusurlarının ne olduğunun belirlenmesini istiyoruz. Raporlar arasında da bu yönde çelişkiler bulunmaktadır. Biz dosyadaki 2 şoför dışındaki sorumluların açığa çıkarılması ve yargılanması gerektiğini belirtiyoruz” ifadelerini kullandı. Tutuklu sanık Yunus Şataflı’nın avukatı da tahliye talebinde bulundu.

Duruşmaya kısa bir ara veren mahkeme ardından ara kararını açıkladı. Mahkeme tutuklu sanık Şataflı’nın tahliyesine karar vererek, karar için istenen yeni bilirkişi raporunun beklenmesine karar verdi.

Mahkeme bir sonraki duruşmayı 25 Nisan tarihine erteledi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.